Zemřel Karel Schwarzenberg, politik celoevropského formátu

, English

Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, předseda TOP 09 a také kandidát na prezidenta, zemřel dnes 12. listopadu ve Vídni. Bylo mu 85 let. Schwarzenberg na konci října tohoto roku získal nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zásluhy o stát v oblasti politiky. Schwarzenberg v minulosti obdržel i ocenění za budování mezinárodních vztahů v rámci Visegradské čtyřky – v roce 2014 ho Polsko vyznamenalo nejvyšším vyznamenáním udělovaným cizincům – Velkým křížem řádu za zásluhy. Oceněn byl v roce 2009 i Maďarskem – to mu udělilo Komandérský kříž s hvězdou Záslužného řádu Maďarské republiky.

Karel Schwarzenberg se narodil v roce 1937 v Praze a byl pokračovatelem orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Po komunistickém puči v roce 1948 odešla celá jeho rodina do Rakouska.

Schwarzenberg pak studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci a také lesnictví v Mnichově, kvůli předčasné smrti otce studia nedokončil. V 80. letech byl předsedou Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva.

V roce 1990 se vrátil do vlasti, působil pak až do roku 1992 jako kancléř prezidenta Václava Havla. Jeho vášní byla podpora obnovy zanedbaných památek.

Po vzniku samostatné České republiky se Karel Schwarzenberg na Hrad nevrátil, věnoval se podnikání a správě svého majetku. Dále se angažoval ve veřejném životě, podílel se například na přípravě česko-německé deklarace. V roce 1997 vstoupil do strany Občanská demokratická aliance.

Do vysoké politiky se Karel Schwarzenberg poprvé zapojil v roce 2004, kdy se stal senátorem. Později byl poslancem a dvakrát ministrem zahraničí, konkrétně ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS).

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg (foto: Knihovna Václava Havla)